:: 1، شماره 1 - ( فصلنامه نظریه های نوین اقتصادی ، سال اول، شماره اول، زمستان 1392 1392 ) ::
جلد 1 شماره 1 صفحات 92-61 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه درآمدهای مالیاتی دولت و مخارج دولت در کشورهای در حال توسعه(رویکرد علت و معلولی و مقایسه کشورهای عضو اُپک و غیر اُپک)
محسن مهرآرا* ، فاطمه قامتی
چکیده:   (1115 مشاهده)
در این پژوهش به بررسی رابطه علیت گرنجری بین درآمدهای مالیاتی دولت و مخارج دولت در 77 کشور درحال­توسعه، که به دو گروه کشورهای عضواُپک و سایر کشورهای درحال­توسعه(غیراُپک)دسته­بندی شدند، پرداخته شده است. برای تعیین جهت علیت بین دو متغیر درآمدهای مالیاتی دولت و مخارج دولت از رویکرد هم­انباشتگی و مدل تصحیح خطا استفاده شده است. نتایج نشان می­دهد که در کشورهای عضواُپک، رابطه علیت ترکیبی بین درآمدهای مالیاتی دولت و مخارج دولت دو­طرفه می­باشد. اما هیچ رابطه علیت کوتاه­مدت بین دو متغیر فوق قابل مشاهده نیست. برای کشورهای غیراُپک، نتایج آزمون علیت گرنجری نشان داد که رابطه علی یک­­طرفه از مخارج دولت به درآمدها وجود دارد. در­حالی­که شواهدی مبنی بر رابطه علی از درآمدها به مخارج دولت وجود ندارد. بنابراین دولت ها برای کاهش کسری بودجه باید منابع درآمدی خود را افزایش دهند زیرا کنترل مخارج  باعث کاهش درآمدهای دولت شده و در نتیجه روی کسری بودجه مؤثر نیست.
واژه‌های کلیدی: مخارج دولت، درآمدهای مالیاتی دولت، علیت گرنجری، هم‌انباشتگی، مدل تصحیح خطا.
متن کامل [PDF 687 kb]   (267 دریافت)    
اطلاع رسانی: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1392/9/20 | پذیرش: 1393/1/30 | انتشار: 1392/10/1


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
1، شماره 1 - ( فصلنامه نظریه های نوین اقتصادی ، سال اول، شماره اول، زمستان 1392 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها