[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
بایگانی مقالات زیر چاپ::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: فراخوان ::
 | تاریخ ارسال: 1398/10/8 | 

فراخوان پذیرش مقاله و منشور اخلاقی «فصلنامه نظریه‌های اقتصاد مالی»

همراه با الگوی استاندارد نوشتاری مقاله
 

 نویسندگان، پژوهشگران و داوران فرهیخته؛ نشریه نظریه‌های اقتصاد مالی، با رسالت انتخاب وانتشار با کیفیت‌ترین پژوهش‌ها در حوزه‌های اقتصاد فعالیت می‌کند. به‌منظور تحقق این هدف، فرآیند بررسی و انتشار مقالات موجب شهرت و اعتبار نشریه‌ها است. بنابراین منشور اخلاقی نشریه‌ها برای دستیابی به هدف اعتمادسازی در فرآیند بررسی و انتشار طراحی شده است. در این منشور، خط مشی‌های نشریه‌ها برای تضمین رفتار اخلاق‌مدار همه شرکت‌کنندگان دخیل در فرآیند آورده شده است.
 

منشور اخلاقی برای نویسندگان

اصالت
هنگامی ­که نویسنده نسبت به ارسال مقاله به مجله اقدام می‌کند، مقاله باید کاری جدید و اصیل باشد. نویسنده نمی‌تواند مقاله‌ای را که کل یا بخشی از آن در جای دیگری تحت بررسی است، به مجله ارسال کند و همچنین نمی‌تواند مقاله‌ای را که کل یا بخشی از آن در مجله تحت بررسی و ارزیابی است، برای نشریه دیگری ارسال کند.
مقاله ارسالی چه کل و چه بخشی از آن، به زبان فارسی یا هر زبان دیگری، نباید قبلاً در جای دیگری منتشر یا برای انتشار پذیرفته شده باشد.
نویسندگان باید کار و ایده‌های اولیه خود را به­ طور صریح بیان کنند، حتی زمانی­ که به­ طور عینی در مقاله بازنویسی و نقل قول نشده باشند. اگر جملات یا پاراگراف‌هایی دقیق در کار پژوهشی وجود داشته باشند که به­ نظر می‌رسد، برگرفته از مقاله یا کار نویسنده دیگر است، این مطالب باید در داخل "علامت نقل قول" قرار گیرد.
مقاله باید منشأ و اصالت هر یک از مجموعه داده‌های به­ کار گرفته شده را مشخص کند. اگر مجموعه داده‌های اختصاصی در جای دیگری توسط این نویسنده یا نویسنده دیگری به­ کار گرفته شده است، مقاله باید این کارهای دیگر را چه انتشار یافته و چه انتشار نیافته باشند، بیان کند.
نویسندگان نباید مقاله‌ای را ارسال کنند که قبلاً برای این مجله ارسال شده، تحت ارزیابی قرار گرفته و پس از ارزیابی توسط سردبیر رد شده است. اگر نسخه اولیه قبلاً رد شده بود و نویسنده مایل است تا نسخه‌ای اصلاح شده از مقاله را برای ارزیابی ارسال کند، توجیه ارسال مجدد مقاله، باید به­ طور شفاف توسط نویسنده برای سردبیر مجله مطرح و عنوان شود. تنها تحت شرایط خاصی است که، اجازه ارسال مجدد مقاله برای بار دوم وجود دارد.
 
سرقت علمی
    ثبت مقاله در سامانه مشابهت یاب با ارسال ایمیل به کلیه نویسندگان مقاله اطلاع داده خواهد شد؛ بدیهی است درج نام نویسندگان در مقاله به منزله نقش اساسی ایشان در تدوین مقاله است، در صورتی که نویسندگان مقاله در تدوین مقاله نقشی نداشتهاند و از نام آنها سوءاستفاده شده است، لازم است مراتب را بلافاصله از طریق ایمیل دریافتی اطلاع دهند. همه نویسندگان مقاله در مورد اصالت اثر مسئول هستند. حق ارزیابی موارد سرقت علمی برای نشریه محفوظ است. سرقت علمی شکل­ های گوناگونی دارد از جمله:
الف. ثبت مقاله دیگری به نام خود.
ب. درج نام نویسندگان و پژوهشگرانی که در مقاله نقشی نداشته‌اند.
ج. کپی­‌برداری یا تکرار بخش‌های قابل ­توجهی از مقاله دیگر (حتی اگر مقاله کپی شده مربوط به یکی از نویسندگان مقاله جدید باشد).
د. طرح نتایج حاصل از پژوهش­‌های دیگران به نام خود.
ه. چاپ مکرر مقاله توسط نویسنده واحد در چند نشریه.
و. بیان نتایج نادرست و خلاف یافتههای علمی یا تحریف نتایج حاصل از پژوهش.
ز. استفاده از دادههای نامعتبر یا دستکاری در دادههای پژوهش.
موارد سرقت علمی توسط مسئولان نشریه بررسی و برای حراست از اعتبار و زحمات دیگر پژوهشگران، بدون هیچ تساهل و چشمپوشی با توجه به میزان سرقت علمی به شرح ذیل برخورد قانونی می‌شود:
مقاله رد خواهد شد و در صورت چاپ از روی سایتها برداشته خواهد شد.
اسامی همه نویسندگان مقاله در سیاهنامه نشریههای دانشگاه تهران قرار خواهد گرفت.
از مراجع قضایی ذیصلاح پیگیری حقوقی خواهد شد.
طی یک نامه رسمی پرونده سرقت علمی با سایر دانشگاهها و نشریههای داخلی و خارجی مرتبط به اشتراک گذاشته خواهد شد.
مراتب طی یک نامه رسمی به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پایگاه استنادی علوم جهان اسلامISC، دانشگاهها، موسسهها، نشریهها و هر محلی که نویسندگان از امتیاز چاپ این مقاله استفاده کردهاند، اطلاع داده خواهد شد.
 
تضاد منافع
نویسنده مسئول باید منابع حمایت مالی طرح را در متن مقاله بیان کند سپس نسبت به ارسال مقاله اقدام نماید. هر یک از منافع گفته شده که قید شود، باید همراه مقاله منتشر شوند. اگر در مورد نوع موقعیتی که نمایانگر تضاد است شک و تردید وجود دارد، باید مشخص و آشکار شود، هر موردی در زمینه تضاد منافع باید با اداره انتشارات یا سردبیر مطرح شود.
هنگام ارسال مقاله به مجله، نویسنده مسئول، فرصت دارد تا داور احتمالی را برای مقاله پیشنهاد دهد. نویسندگان باید از هر گونه تضاد منافع احتمالی یا نمود آن در انتخاب سردبیران و داوران پرهیز کنند. تضاد منافع از این نوع، تنها برای نویسنده مسئول به­ کار نمی‌رود بلکه مشمول نویسندگان همکار در مقاله نیز می‌شود.
مثال‌هایی از تضادهای منافع ممکن شامل موارد زیر است: (۱) یکی از نویسندگان در همان نهاد یا سازمانی است که سردبیر یا داور نامبرده هستند؛ (۲) یکی از نویسندگان، عضو کمیته پایان­‌نامه سردبیر یا داور بوده یا برعکس، (۳) یکی از نویسندگان و سردبیر یا داور، در حال حاضر جزء نویسندگان همکار در مقاله دیگر هستند یا طی دو سال گذشته، نویسنده همکار یک مقاله بوده‌اند.
نویسندگان نباید افرادی را معرفی کرده و نام برند که می‌دانند نسخه قبلی مقاله را خوانده و پیشنهادهای خود را مطرح کرده‌اند؛ زیرا چنین دانشی، به­ طور خودکار فرآیند ارزیابی مخفی مقاله را نقض می‌کند.
 
ارزیابی مخفی دوطرفه
نشریه یک فرآیند ارزیابی مخفی دوطرفه را دنبال می‌کند که به موجب آن، نویسندگان، داوران را نمی‌شناسند و برعکس. نویسندگان باید به محرمانه بودن فرآیند ارزیابی احترام گذاشته و هویت خود را برای داوران آشکار نسازند و برعکس. برای مثال، مقاله نباید حاوی هر گونه اطلاعات مشمول خودافشایی باشد، به­ طوری­ که داور بتواند نویسنده را شناسایی کند.
نویسندگان نباید مقاله ارسالی خود (مشتمل بر مقالات و پیش­نویس‌های اولیه) را روی وب­سایت‌ها منتشر کنند؛ زیرا در وب­سایت‌ها، نویسندگان می‌توانند به­ راحتی توسط داوران شناسایی شوند.
نویسندگان نباید افرادی را به­ عنوان سردبیر یا داور نام برند که می‌دانند قبلاً مقاله یا نسخه قبلی آن را خوانده و پیشنهادهای خود را مطرح ساخته‌اند؛ زیرا این دانش یا آگاهی، به­ طور خودکار ناقض فرآیند ارزیابی مخفی دوطرفه است.
 
دقت
نویسندگان مسئول نهایی محتوای کل مقاله ارسالی به نشریه هستند. نویسندگان متعهد هستند تا نمایی دقیق از پژوهش انجام شده و نیز بحث عینی در خصوص اهمیت پژوهش، ارائه کنند.
نویسندگان باید یافته‌های خود را به­ طور کامل گزارش کنند و نباید داده‌هایی را که مرتبط با متن یا ساختار پرسش‌های پژوهش هستند، حذف کنند. نتایج باید صرف­ نظر از آنکه پیامدهای مورد انتظار را حمایت می‌کنند یا با آنها در تناقض هستند، گزارش شوند. نویسندگان باید دقت ویژه در ارائه خواص یا ویژگی‌های مرتبط با پژوهش خود یا یافته‌ها و تفسیر آنها داشته باشند. مفروضات بنیادین، تئوری‌ها، روش‌ها، شاخص‌ها و طرح‌های پژوهش مرتبط با یافته‌ها و تفسیرهای کار آنها، باید آشکار و عنوان شوند.
مقاله باید حاوی جزئیات و منابع کافی باشد، به نحوی که امکان دسترسی سایر پژوهشگران به مجموعه داده‌های یکسان جهت تکرار پژوهش وجود داشته باشد.
اگر نویسنده یک اشتباه یا بی­ دقتی مهم را در کار خود کشف کند، متعهد است تا مراتب را به­ سرعت به اطلاع سردبیر مجله رسانده و جهت بازبینی یا اصلاح مقاله همکاری کند. اگر نویسنده یا ناشر توسط شخص یا نهاد ثالث دریابند که کار انتشار یافته اشتباهی مهم و جدی دارد؛ نویسنده متعهد است تا به­ سرعت نسبت به بازبینی یا اصلاح مقاله یا فراهم­ سازی شواهد برای سردبیر، دال بر صحت و درستی مقاله اصلی یا اولیه اقدام نماید.
 
تألیف مشترک
همه نویسندگان بیان شده در مقاله باید در کار پژوهش مساعدت و همکاری جدی داشته و در مقابل نتایج پاسخگو باشند. اعتبار و امتیاز نویسندگی یا تألیف، باید به نسبت مساعدت‌های بخش‌های مختلف تسهیم شود. نویسندگان باید مسئولیت و اعتبار کار را تقبل کنند که شامل اعتبار نویسندگی یا تألیف، تنها برای کاری که به طور عملی انجام داده‌اند یا کاری که در انجام آن مساعدت کرده‌اند، است.
نویسندگان باید به­ طور معمول، نام دانشجو را به­ عنوان نویسنده همکار اصلی در مقالاتی که نویسندگان متعدد دارد و تا حد زیادی برگرفته از پایان­ نامه یا رساله دانشجو است، فهرست کنند.
نویسنده مسئول که مقاله را به مجله ارسال می‌کند، باید یک نسخه یا پیش­‌نویس مقاله را به همه نویسندگان همکار و مشترک ارسال و رضایت آنها را جهت ارسال مقاله به مجله و انتشار آن کسب کند.
 
حقوق انسانی
نویسندگان مسئولیت حفظ و حمایت از حریم خصوصی، کرامت انسانی، رفاه و آزادی مسایل انسانی و شرکت کنندگان پژوهش را برعهده دارند. مقاله‌هایی که درگیر مسایل انسانی هستند (مطالعات میدانی، شبیه­ سازی‌ها، مصاحبه­ ها)، باید منطبق با الزامات آیین­ نامه حقوق انسانی در دانشگاه نویسنده انجام گیرند.

به­ هنگام بودن و سرعت عمل
نویسندگان باید در تجدید­نظر و انجام اصلاحات مقاله سریع و مناسب عمل کنند. اگر نویسنده‌ای نمی‌تواند در سررسید زمانی تعیین شده (حداکثر یک ماه) عمل کند، باید هرچه زودتر با سردبیر برای تعیین مدت زمان بیشتر یا انصراف از فرآیند ارزیابی تماس گیرد.

 

منشور اخلاقی برای داوران

ارتباط متقابل
ارزیابی و بررسی، فعالیتی حرفه‌ای برای مجلات است که ارزش کل حرفه را فراهم ساخته و باید ترغیب شود. به طور معمول انتظار می‌رود که پژوهشگرانی که مقالات خود را به مجله ارسال می‌کنند، به طور متقابل دعوت مجله برای ارزیابی مقالات بپذیرند.
 
حق امتناع و عدم پذیرش
امتناع و رد درخواست ارزیابی یک مقاله بر حسب زمان یا موقعیت ضروری و لازم است. برای مثال، داوری که احساس عدم صلاحیت کافی برای قضاوت در مورد مقاله پژوهشی می‌کند، باید از ارزیابی مقاله امتناع کند. داوران باید در صورتی که نوعی تضاد منافع بالقوه وجود دارد، از ارزیابی مقاله خودداری کنند. در صورتی که از داوران درخواست شود تا مقاله‌ای را ارزیابی کنند که قبلاً بررسی و ارزیابی شده است، آنها باید جزییات ارزیابی اولیه را به اطلاع سردبیر برسانند، مگر آنکه مشخص شود، درخواست ارزیابی مجدد توسط آنها مددنظر است.
 
ارزیابی مخفی دوطرفه
نشریه یک فرآیند ارزیابی مخفی دوطرفه دارد. داوران باید از ارزیابی مقالاتی که قبلاً پیشنهاهای مکتوب خود را در نسخه اولیه آن برای نویسنده فراهم ساخته‌اند، امتناع کنند. اگر داوری، هویت نویسنده یا نویسنده همکار را بشناسد، به طور طبیعی مشمول امتناع از ارزیابی مقاله می‌شود. داوران مسئولیت اجتناب از نوشتن، گفتن یا انجام دادن هر چیزی که می‌تواند هویت آنها را برای نویسنده روشن سازد، نیز بر عهده دارند.
 
تضاد منافع
به طور معمول، داوران باید از ارزیابی مقالاتی که از دید آنها مشمول تضاد منافع اعم از منافع مشترک، مالی، سازمانی و شخصی یا هر گونه ارتباط یا پیوندهای دیگر با شرکت‌ها، نهادها یا افراد مرتبط با مقالات است، امتناع کنند. داورانی که ممکن است دارای تضاد منافع در زمینه یک مقاله خاص باشند، باید آن تضاد را برای سردبیر مشخص و آشکار سازند تا در ادامه، سردبیر سطح مناسب مشارکت آنها را تعیین کند. یک مثال در این زمینه، موقعیتی است که در آن، داور دارای یک مقاله مشابه تحت ارزیابی در همان مجله یا مجله دیگر یا یک پروژه تحقیقاتی مشابه در دست تکمیل است. به خاطر داشته باشید که تحت فرآیند ارزیابی مخفی دوطرفه، از آنجایی که داوران نویسندگان را نمی‌شناسند، بعید است که داوران از تضاد منافع مشمول نویسندگان اطلاع داشته باشند؛ بنابراین، به ‌‌‌واسطه‌ی این تضادها محدود نمی‌شوند. اگر داوران از چنین تضادهایی آگاه شوند، باید به سردبیر مجله اطلاع دهند.
 
عدم سوگیری
داوران باید مقالات را به‌طور عینی، بی‌طرف یا عادلانه و حرفه‌ای ارزیابی کنند. داوران باید از سوگیری‌های شخصی در توصیه‌ها و قضاوت‌های خود اجتناب کنند.
 
محرمانه بودن
داوران باید به محرمانه بودن فرآیند ارزیابی احترام بگذارند. تشخیص این مسئله که مقاله محرمانه است، اهمیت دارد. داوران نباید در مورد مقاله با کسی غیر از سردبیر مجله بحث کنند و نیز نباید اطلاعات مقاله را بدون اجازه در اختیار کسی بگذارند. اگر داوران به عمل خلافی مشکوک هستند، باید سردبیر را به‌طور محرمانه آگاه سازند و نباید نگرانی‌های خود را تا زمان اعلام رسمی مجله، با سایر بخش‌ها در میان بگذارند.
 
دقت
در ارزیابی مقاله و طرح توصیه‌ها برای نویسنده (نویسندگان)، داوران باید همواره به‌خاطر داشته باشند که ارزیابی در قضاوت علمی تأثیرگذار است. داوران باید با نویسنده بر حسب نگرانی‌هایی که در مورد مقاله دارند، صادق باشند. داوران باید قضاوت علمی خود را به میزان کافی تشریح و از آن حمایت کنند؛ یعنی آنها باید جزییات و اطلاعات کافی جهت توجیه توصیه‌های خود به نویسنده را برای سردبیر فراهم سازند. داوران نباید دوقطبی عمل کنند، برای مثال از یک طرف ارزیابی‌های بسیاری دوستانه و صمیمانه در مواجهه با نویسنده و از طرف دیگر ارزیابی‌های بسیار منفی در نشست خصوصی با سردبیر داشته باشند.
 
به ‌هنگام بودن
داوران باید در ارزیابی‌ها و داوری‌های خود سریع عمل کنند. اگر داوری در سررسید زمانی تعیین شده (حداکثر یک ماه) نمی‌تواند عمل کند، باید هرچه زودتر با سردبیر برای تعیین مدت زمان بیشتر یا انتخاب داوری جدید تماس گیرد.

 

شرایط بررسی و  پذیرش مقالات

الف- ضوابط کلی:
۱- مقاله یا بخشی از آن نباید در هیچ فصلنامه‌ای در داخل یا خارج از کشور در حال بررسی بوده یا منتشر شده باشد. هم­چنین مقاله نباید هم‌زمان برای سایر نشریه­‌ها ارسال شده باشد. مقالات ارائه شده به صورت خلاصه مقاله در کنگره‌ها، سمپوزیوم‌ها، سمینارهای داخلی و خارجی که چاپ و منتشر شده باشد، می‌تواند در قالب مقاله­‌ی کامل ارائه شوند.
۲- مقاله‌های برگرفته از پایان­‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان با نام استاد راهنما، مشاوران و دانشجو و با تأییدیه استاد راهنما و مسئولیت وی منتشر می‌شود.
۳- حداکثر حجم مقاله‌ها همراه با جدول‌ها و نمودارها نباید از ۲۰ صفحه بیشتر باشد.
ب- از لحاظ محتوا:
۱- موضوع مقاله باید مجموعه مطالعات پژوهشی که به کاربرد نظریه‌­های اقتصاد مالی در عرصه­‌ی اقتصادی می‌پردازد بوده و شامل معرفی و کاربرد نظریه­‌های اقتصاد مالی در محورهای زیر باشد:

 • بازار پول؛
 • بازار سرمایه؛
 • قیمت‌گذاری دارایی‌های مالی؛
 • بازارها و نهادهای مالی؛
 • ابزارهای مشتقه؛
 • ریسک؛
 • اقتصاد خرد مالی؛
 • اقتصاد کلان مالی؛
 • ابزارهای مالی اسلامی؛
و سایر موضوعات مرتبط با اقتصاد مالی در عرصه اقتصادی.
۲- مقاله باید حاصل کار پژوهشی نویسنده یا نویسندگان باشد. لذا مقاله‌های ترجمه شده از زبان­‌های دیگر با توجه به اهمیت موضوع قابل بررسی در هیات تحریریه می باشد.
۳- در مقاله از آخرین آمارها و اطلاعات که متناسب با عنوان مقاله باشد، استفاده شود.
 
ج- مقاله ارسال شده به نشریه از زمان دریافت تا ارائه تأییدیه پذیرش برای چاپ، شامل مراحل زیر خواهد بود:
 1. اگر مقاله دریافت شده مبتنی بر «شیوه نامه راهنمای نویسندگان» نشریه تنظیم شده  باشد، در دستور کار قرار می­گیرد.
 2. در این مرحله مقالات دریافت شده توسط هیأت تحریریه مورد بررسی قرار گرفته و در صورتی که در قالب اهداف فصلنامه بوده و دارای ماهیت علمی ـ پژوهشی باشد مورد پذیرش اولیه قرار گرفته و جهت داوری حداقل به سه نفر از استادان صاحب نظر و متخصص در موضوع مقاله ارسال خواهد گردید. انتخاب داوران بر عهده هیأت تحریریه نشریه خواهد بود.
 3. پس از ارسال مقالات جهت داوری، نامه وصول مقاله برای نویسنده/نویسندگان ارسال می­‌گردد. شایان ذکر است تا قبل از مشخص شدن نتیجه از طرف نشریه، از ارسال مقاله به سایر نشریات خودداری فرمایید.
 4. پس از دریافت نظر داوران در مورد مقالاتی که از سوی داوران مناسب تشخیص داده نشده است، مقالات مذکور بایگانی گردیده و پس از اطلاع کتبی به نویسنده/نویسندگان از روند جاری نشریه کنار گذاشته می­‌شوند. اما اگر مقالاتِ داوری شده با توجه به نظر داوران با اعمال اصلاحات مورد تأیید قرار گیرد لذا موضوعات مورد نیاز برای اصلاح، طی نامه‌­ای از طریق پست الکترونیک به نویسنده/نویسندگان اعلام خواهد شد. تا در مدت زمان مشخصی (حداکثر ۱۰ روز) اصلاحات انجام گردیده و مقاله اصلاح شده همراه با نامه ای که پاسخ و یا اصلاح مورد نیاز داوران در آن تشریح شده باشد، به دفتر نشریه ارسال گردد.
 5. در این مرحله پس از دریافت مقاله اصلاح شده مراتب جهت بررسی اعمال اصلاحات نظرات داوران در مقاله، به یکی از داورانی که بیشترین نظرات اصلاحی را اشاره نموده، ارجاع داده می­شود و در صورت تأیید، مراتب در دستورکار هیأت تحریریه قرار می گیرد. لازم به ذکر است پذیرش نهایی منوط به موافقت قطعی هیأت تحریریه است.
 6. در صورت پذیرش نهایی، با صدور گواهی تأیید مقاله به نویسنده/نویسندگان آن، مقاله جهت چاپ در نشریه در نوبت قرار خواهد گرفت.
 
 راهنمای نویسندگان
۱- مقاله با استفاده از نرم ­افزار Microsoft Word ۲۰۰۷-۲۰۱۰ و در اندازه کاغذ  (رحلی ۲۹/۷ × ۲۱) تدوین ­شود.
۲- فاصله‌های متن مقالات از چهار طرف صفحه عبارتند از:
Bottom:۷.۵cm, Top:۳.۲cm, Left:۴.۵cm Right:۴.۵cm 
[توضیح: این فواصل به منظور تبدیل اندازه­ ی صفحات (قطع رحلی) به اندازه ­ی صفحه­ ی کتابی(قطع وزیری ۲۴.۵×۱۷.۵) که در آن ابعاد متن ۲۰×۱۲ سانتی­متر می‌باشد، لحاظ شده است.]
۳- فاصله سطرها سینگل (تک فاصله) و با تورفتگی پاراگراف چهار حرف تایپ می‌شود.  
۴- دستورهای نقطه­ گذاری در نوشتار متن رعایت شوند. به طور مثال گذاشتن فاصله قبل از نقطه(.)، کاما(،) و علامت سؤال(؟) لازم نیست ولی بعد از آن­ها، درج یک فاصله الزامی است.
۵- کلیه صفحات مقاله از جمله صفحاتی که دارای شکل/ جدول/ تصویر می‌باشند، دارای شماره صفحه باشد.
۶- فرمول‌ها، جداول و نمودارها به صورت عکس نباشند تا امکان اصلاحات جزئی و تغییر اندازه آن امکان­پذیر باشد.
۷- در کلیه‌ی مقالاتی که در آن­ها از روش­های کمّی آماری و اقتصادسنجی استفاده شده است می­ بایست اولا مباحث تئوریک اقتصادسنجی و آماری بطور خلاصه و در حد مورد استفاده در مقاله توضیح داده شود و ثانیا مآخذ داده‌ها به طور دقیق بیان گردد و در صورت نیاز داوران، یک نسخه از داده‌ها، پرسشنامه یا خروجی کامپیوتر به دفتر فصلنامه ارسال گردد.
۸- فرمول‌ها و معادلات مقاله به صورت پیاپی در سمت راست به فارسی شماره‌گذاری شوند. 
۹- ذکر معادل انگلیسی واژه‌های تخصصی مورد استفاده در مقاله در پانوشت همان صفحه ارائه شود.
۱۰-  اعداد جداول و داخل متن، فارسی باشد.
۱۱- برای ارقام اعشاری از ممیز استفاده شود.
د: از لحاظ ویرایش کلمات (نیم فاصله­‌ها):
نکته بسیار مهم: خواهشمند است در ویرایش کلمات به مثال­‌های زیر با دقت توجه فرمایید.
نادرست درست
قیمت گذاری ـ قیمتگزاری قیمت­ گذاری
پایین‌ترین ـ پایینترین پایین ­ترین

نحوه تنظیم مقاله
مقاله می‌بایست به ترتیب در بخش­­­‌های زیر تنظیم گردد:
 • شناسه مقاله:
۱- عنوان کامل مقاله به فارسی: عنوان فارسی مقاله با قلم B Lotus ضخیم ۱۸.
۲- نام و نام­‌خانوادگی نویسنده(گان) به ترتیب میزان سهم و با ذکر مرتبه علمی، رشته و محل اخذ مدرک همچنین در زیر نام هر نویسنده محل اشتغال یا تحصیل با قلم B Lotus ضخیم ۱۳ قید شود (به فارسی).
۳- درج نشانی کامل نویسنده ­ی مسئول مکاتبات به فارسی(شامل نشانی پستی، شماره تلفن ثابت، تلفن همراه، دورنگار و نشانی الکترونیکی) در پانویس صفحه اول الزامی است.
۴- مشخص نمودن نام مؤسسه تأمین کننده مخارج مالی (در صورت وجود).
۵- چکیده فارسی: تعداد کلمات چکیده حداقل ۱۰۰ و حد‌اکثر ۲۵۰ کلمه باشد. عنوان «چکیده فارسی» با قلم B Lotus ضخیم ۱۲ و متن چکیده فارسی با قلم B Lotus  نازک ۱۰.
۶- کلید واژگان فارسی: (۳ تا ۷ واژه) واژه‌های کلیدی به نحوی تعیین گردند که بتوان از آن‌ها جهت تهیه فهرست موضوعی نمایه (Index) استفاده نمود.
۷-مقالات دارای طبقه بندیJEL باشند، مقالات فاقد این مشخصه مرجوع می­گردد. (جهت استخراج طبقه بندی JEL به آدرس اینترنتی http://www.aeaweb.org/jel/jel_class_system.php مراجعه فرمایید.)
۸- چکیده انگلیسی(Abstract) (برگردان کامل عنوان، متن، واژگان کلیدی چکیده فارسی و نشانی کامل نویسنده مسئول در پانویس همان صفحه): عنوان مقاله با قلم Times New Roman ضخیم ۱۲، نام نویسندگان با قلم Times New Roman نازک ۱۲، عنوان چکیده لاتین «Abstract» با قلم Times New Roman ضخیم ۱۲ و متن چکیده لاتین  با قلم Times New Roman  نازک ۱۰ باشد.
۹ـ تورفتگی شروع همه پاراگراف­‌ها ۰.۸ باشد.
 • سایر صفحات(صفحات دوم به بعد): 
۱- مقدمه: در آخرین پاراگراف مقدمه، نحوه سازماندهی مقاله تبیین شود.
۲- متن مقاله شامل روش شناسی، مبانی نظری، اطلاعات و داده‌ها، بحث و نتیجه­‌گیری: متن فارسی مقاله با قلم B Lotus نازک ۱۲، برای متن‌های لاتین با قلم Times New Roman نازک ۱۱ و تیتر های داخلی مقاله با قلم B Lotus ضخیم ۱۴، تیترهای فرعی با قلم  B Lotusضخیم۱۲.
۳- منابع و مآخذ:
 • منابع در صفحه مستقل و در انتهای مقاله ذکر شوند.
 • در قسمت منابع، مشخصات کامل منبع به ترتیب حروف الفبای نام خانوادگی نویسنده(گان) با تورفتگی ۵/۰ سانتی متر برای خطوط دوم و بعد از آن (Hanging) مرتب شوند.
 • فقط منابع استفاده شده در متن، در فهرست منابع ارائه شوند.
 • وقتی از چند اثر مختلف یک نویسنده استفاده می‌شود، شماره‌گذاری این مقاله‌ها به ترتیب سال انتشار آن‌ها (از قدیم به جدید) انجام گیرد.
 • نام مخفف مجلات باید بر اساس نام استاندارد آن‌ها در لیست ISSN در فهرست منابع
   درج شوند.  
نحوه ارجاع در داخل متن
 • ارجاع مأخذ در متن مقاله داخل پرانتز به روش  APA(نام خانوادگی نویسنده، سال انتشار: شماره صفحه) مشخص شود. مثال: (احمدی،۱۳۹۲: ج ۱، ص ۱۵)
 • برای منابعی که یک یا چند نویسنده دارد: (نام خانوادگی نویسنده(گان)، سال: صفحه)
 • برای منابعی که از نوشته­‌ی دیگران نقل قول شده است: (نقل از....، سال: صفحه)
 • برای منابع اینترنتی (نام خانوادگی نویسنده یا نام فایل html، تاریخ یا تاریخ دسترسی به صورت روز، ماه، سال)
نحوه درج منابع در پایان مقاله
توجه: در صورت مشخص نبودن نویسنده، تاریخ نشر یا ناشر از عبارت­‌های بی نا بی تا و بی جا استفاده شود.
کتاب:
 • کتاب تألیفی: نام خانوادگی، نام نویسنده؛ نویسندگان. (سال انتشار). عنوان کتاب. محل نشر: ناشر. نوبت ویرایش یا چاپ.
 • کتابی که به جای مؤلف با عنوان سازمان­ ها یا نهادها منتشر شده است: نام سازمان یا نهاد.
  (سال انتشار).عنوان کتاب. محل نشر: مؤلف. نوبت ویرایش یا چاپ.
  • فصلی از یک کتاب یا مقاله­‌ای از یک مجموعه مقاله که به ­وسیله افراد مختلف نوشته شده اما مؤسسه یا افراد معینی آن را گردآوری و به چاپ رسانده ­اند: نام نویسنده؛ نویسندگان. (سال انتشار). عنوان مقاله. در نام گردآورنده (گردآورنده)، نام مجموعه مقالات، (شماره صفحه­‌هایی که فصل کتاب یا مقاله در آن درج شده). محل نشر: ناشر.
  • کتابی که مؤلف خاصی ندارد: عنوان کتاب. (سال انتشار). محل نشر: ناشر. نوبت ویرایش یا چاپ.
  • کتاب ترجمه شده: نام خانوادگی، نام نویسنده؛ نویسندگان. (سال ترجمه). عنوان کتاب به فارسی. نام و نام خانوادگی مترجم؛ مترجمان. محل نشر: ناشر.
پایان­‌نامه:
 • پایان نامه: نام خانوادگی، نام نویسنده. عنوان پایان نامه. مقطع تحصیلی و رشته. نام دانشکده. دانشگاه. سال دفاع. نوع رسانه[On Line,…]. [تاریخ مشاهده].
مقاله:
              • مقاله: نام خانوادگی، نام نویسنده؛ نویسندگان. (سال). عنوان مقاله. نام نشریه. صاحب امتیاز، سال، دوره یا شماره، شماره صفحه‌هایی که مقاله در آن درج شده

              • مقاله­‌های چاپ شده در روزنامه‌­ها: نام خانوادگی، نام نویسنده (سال، روز ماه). عنوان مقاله؛ نام روزنامه. شماره صفحه.
              • مقاله ترجمه شده: نام خانوادگی، نام نویسنده. (سال). عنوان مقاله. ( نام و نام خانوادگی مترجم با ذکر عنوان مترجم). نام نشریه ای که
                 مقاله ترجمه شده در آن درج شده. صاحب امتیاز. سال. دوره یا شماره. شماره صفحه­‌ها.
             • چکیده مقالات: نام خانوادگی، نام نویسنده. «عنوان مقاله». [ذکر واژه چکیده]. نام فصلنامه. دوره. شماره. ماه. سال: شماره صفحه
                (در صورت موجود بودن). نوع رسانه.[On Line,…] [تاریخ مشاهده].
              • مقاله کنفرانس یا سمینار: نام خانوادگی، نام نویسنده. «عنوان مقاله». عنوان سمینار یا همایش (محل و تاریخ برگزاری روز، ماه، سال).
                تاریخ  انتشار یا آخرین ویرایش: شماره صفحه (در صورت موجود بودن). [نوع رسانه]. [تاریخ مشاهده].
                •مقاله­‌های قابل دسترس از طریق سایت­‌ها یا صفحات خانگی: نام خانوادگی، نام نویسنده. «عنوان مقاله». نام سایت یا صفحه خانگی.
                  تاریخ انتشار یا آخرین روزآمد شدن.[On Line,...] [تاریخ مشاهده].
الگوی نوشتاری مقاله استاندارد
عنوان مقاله ( Bold۱۸B Lotus )
نام نویسنده اول[۱]، نام نویسنده دوم[۲]، نام نویسنده سوم[۳] ( Bold۱۳B Lotus )
تذکر مهم: فقط نام نویسندگان را ذکر کنید و مشخصات نویسندگان حتماً در پاورقی نوشته شود. با گذاشتن مکان­‌نما در مقابل نام هر نویسنده و با کمک کلیدهای Ctrl+Alt+F با همین ترتیب ۱: مقطع تحصیلات، ۲: نام رشته، ۳: مرتبه علمی (مربی(Instructor)، استادیار(Assistant Professor)، دانشیار(Associate Professor) و «استاد (Professor)»)، ۴: نام شهر، کشور، ۵: نشانی ایمیل. (مثال در پاورقی).
 
چکیده:
(فونت کلمه چکیده  Bold۱۲(B Lotus
فونت متن چکیده با فونت ۱۰B Lotus  
واژگان کلیدی: نگارش، ویرایش، شیوه، شیوه‌نامه.
طبقه‌بندی JEl: O۴۰،I۱۰،C۲۳ .

 
 1. مقدمه (فونت عنوان اصلی) ( Bold۱۴B Lotus )
(فونت متن مقاله ۱۲B Lotus ) این قالب در نرم‌افزار MS Word ۲۰۱۰ تهیه‌شده و بیشتر ویژگی‌های ویرایشی لازم برای آماده‌سازی مقاله، برای سهولت نویسندگان فراهم‌شده است. استانداردسازی اجزای مقالات به سه دلیل حائز اهمیت است: ۱- راحتی کار هنگام ویرایش مقاله، ۲- یکسان‌سازی ویژگی‌های نگارشی مقالات برای سهولت در انتشار فیزیکی و الکترونیکی، و ۳- ایجاد هماهنگی بین مقالات پذیرفته‌شده نشریه. حاشیه‌ها، عرض ستون‌، فواصل سطر‌ها، و شیوه‌ها در این فایل قرار داده‌شده‌اند؛ ویرایشگر مقاله باید تلاش کند که تمام اجزا، با قواعد تدوین‌شده در این مقاله هماهنگ و همسو باشد.
 1. راحتی در کار (فونت عنوان اصلی) ( Bold۱۴B Lotus )
انتخاب قالب Bold۱۲B Lotus )
(فونت متن مقاله ۱۲B Lotus ) ابتدا مطمئن شوید که قالب مناسبی برای نگارش مقاله خود انتخاب کرده‌اید. این قالب در اندازه صفحه تنظیم‌شده است. فاصله‌های متن مقالات از چهار طرف صفحه عبارت‌اند از:
Bottom:۷.۵cm, Top:۳.۲cm, Left:۴.۵cm Right:۴.۵cm

فاصله سطرها سینگل (تک فاصله) و با تورفتگی پاراگراف ۰.۸ تایپ ‌شود.
دستورهای نقطه­گذاری در نوشتار متن رعایت شوند. به‌طور مثال گذاشتن فاصله قبل از نقطه(.)، کاما(،) و علامت سؤال(؟) لازم نیست ولی بعدازآن، درج یک‌فاصله الزامی است.
ابزارهای نمایش Bold۱۲B Lotus )
(فونت متن مقاله ۱۲B Lotus ) برای سهولت در کار هنگام ویرایش، خط‌کش و نشان‌های بند را فعال کنید. با فعال کردن «Ruler» در بخش «View» می‌توانید تنظیمات ستون‌ها، حاشیه‌ها و فواصل خاص را مشاهده کنید. برای پیدا کردن اجزای نامطلوب بند همچون فواصل بین حروف، فواصل بین سطر، فواصل خاص، فواصل بین صفحات و سرفصل‌ها نشان‌های بند () را در مجموعه ابزارهای «Paragraph» فعال کنید.
حفظ هماهنگی در اجزا Bold۱۲B Lotus )
(فونت متن مقاله ۱۲B Lotus ) این قالب برای کمک به ویرایش مقاله شما در اختیار شما قرارگرفته است. تمام حاشیه‌ها، عرض و فاصله ستون‌ها، فواصل سطرها و قلم‌ها در این قالب تنظیم‌شده‌اند؛ و نباید آن‌ها را تغییر دهید. حفظ این تنظیمات به ما کمک می‌کند تا مجموعه یکپارچه‌ای از مقالات داشته باشیم و موجب تسریع در آماده­سازی نشریه برای چاپ و هم­چنین نشر الکترونیکی آن گردد. در غیر این صورت مقاله چاپ نخواهد شد.
 1. آماده‌سازی مقاله (فونت عنوان اصلی) ( Bold۱۴B Lotus )
(فونت متن مقاله ۱۲B Lotus ) در آخر، کار نگارش را پیش از ویرایش به اتمام برسانید. به نکات و اشتباه‌های رایج هنگام نگارش دقت کنید:
مخفف‌ها Bold۱۲B Lotus )
(فونت متن مقاله ۱۲B Lotus ) اگر مخفف‌های عبارات را در متن مقاله استفاده کرده‌اید، در نخستین استفاده تعریف کنید و عبارت کامل آن‌ها را ذکر کنید. اگر این کار را در چکیده مقاله انجام داده‌اید، بار دیگر در متن مقاله نیز عبارت کامل را ذکر کنید. مخفف‌هایی مثل PSC، IEEE، SI، MKS، CGS، sc، dc، و rms  نیازی به تعریف ندارند. تا حد ممکن مخفف‌ها را در عنوان مقاله یا عنوان‌های متن قرار ندهید.
واحدها Bold۱۲B Lotus )
     (فونت متن مقاله ۱۲B Lotus ) مخفف‌ها و عبارت کامل آن‌ها را با یکدیگر ترکیب نکنید. مثلاً «Wb/m۲» و «webers per square meter» قابل‌قبول هستند، اما «webers/m۲» قابل‌قبول نیست. در جملات متن مقاله نام کامل واحدها را ذکر کنید. مثال «کمی Henry» صحیح و «کمی H» نادرست است.
پیش از اعشار عدد صفر بگذارید: «۰.۲۵» صحیح و «۲۵.» نادرست است. «cm۳» صحیح و «cc» نادرست است.
معادلات Bold۱۲B Lotus )
(فونت متن مقاله ۱۲B Lotus ) در این قالب فقط اصول کلی نگارش معادلات ذکرشده است. شما می‌توانید فقط از قلم Times New Roman یا Symbol برای نگارش معادلات و زبان انگلیسی استفاده کنید.
معادلات را شماره‌گذاری کنید. شماره معادلات بایستی داخل پرانتز و همان‌طور که در (۱) مشاهده می‌کنید در سمت راست قرار گیرد. برای این کار از نشان در خط‌کش استفاده کنید و شماره را بافاصله خاص (Hard tab) به آن برسانید. تا حد ممکن حروف یونانی را برای مقادیر و متغیرها استفاده نکنید. علامت تفریق را با خط فاصله بلند (Long dash) نمایش دهید. پس از معادله‌ای که داخل جمله ذکر کرده‌اید، ویرگول یا نقطه‌ویرگول قرار دهید.
a + b = α                                                                                 (۱)
توجه کنید که معادله با نشان در وسط ستون قرارگرفته است. حروف و سمبل‌هایی که در معادله استفاده کرده‌اید باید از قبل تعریف‌شده باشند یا بلافاصله پس از درج معادله تعریف شوند. برای ارجاع به معادله فقط شماره آن داخل پرانتز را ذکر کنید. مثلاً (۱) صحیح و «معادله (۱)» یا «Eq. (۱)» نادرست است. استثنائاً در ابتدا جمله «معادله (۱) ...» صحیح است.

 
 1. اشتباه‌های رایج (فونت عنوان اصلی) ( Bold۱۴B Lotus )
(فونت متن مقاله ۱۲B Lotus )
 • واژه‌های فارسی همچون گزارش و آزمایش را با «ات» جمع نبندید.
 • «نیم‌فاصله» اجزای یک واژه نباید با «فاصله کامل» از هم جدا شوند. مثلاً «نویسنده‌ها» و «می‌دانند» صحیح، «نویسنده‌ها» و «می‌دانند» نادرست هستند. (نحوه فعال‌سازی نیم‌فاصله:  انتخاب کلیدهای کنترل+دشت یا منها (Ctrl+-)
 • علائم نگارشی فارسی «   »   ،    ؛ را به‌جای علائم نگارشی انگلیسی "   ,   ; به کار ببرید. کلید‌های ترکیبی «   »   ،    ؛ این علائم در اغلب دستگاه‌ها به ترتیب عبارت‌اند از Shif+K و Shift+L و Shift+T و Shift+Y.
 • نقطه، ویرگول، نقطه‌ویرگول و دونقطه باید بدون فاصله با واژه قبل درج شوند. مثلاً «ثبت شد.» صحیح و «ثبت شد .» نادرست است.
 • حروف ه و ی عربی هستند و نباید به‌جای ه و ی استفاده شوند. اگر صفحه‌کلید در سیستم‌عامل شما به زبان عربی تعریف‌شده باشد، بایستی پس از اتمام نگارش مقاله با استفاده از ابزار Find و Replace حروف فارسی را جایگزین کنید.
 • نشانۀ کسرۀ اضافه در خط آورده نمی‌شود، مگر برای رفع ابهام در کلماتی که دشواری ایجاد می‌کند. مثال: اسبِ سواری، اسب‌ْسواری
 • کلماتی مانند رهرو، پرتو، جلو، در حالت مضاف، گاهی با صامت میانجی «ی» می‌آید، مانند «پرتوی آفتاب» و گاهی بدون آن، مانند «پرتو آفتاب». آوردن یا نیاوردن صامت میانجی «ی» تابع تلفّظ خواهد بود.
 • کلمات مختوم به های غیرملفوظ، در حالت مضاف، با علامت «ء» نشان داده می‌شوند: مثال: خانۀ من، نامۀ او
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شیوه نگارش فارسی به وب‌سایت «فرهنگستان زبان و ادب فارسی» مراجعه کنید (persianacademy.ir). همچنین برای سهولت در کار از نرم‌افزار «ویراستیار» مورد تأیید «دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی، شورای عالی انقلاب فرهنگی» استفاده کنید (virastyar.ir).
 1. استفاده از قالب (فونت عنوان اصلی) ( Bold۱۴B Lotus )
(فونت متن مقاله ۱۲B Lotus ) پس از تکمیل موارد نگارشی، مقاله برای قرار گرفتن در قالب آماده خواهد بود. با دستور Save as نسخه دیگری از فایل قالب ایجاد و آن را «paper.doc» نام‌گذاری کنید. اگر از نسخه‌های ۲۰۰۷، ۲۰۱۰، یا ۲۰۱۳ نرم‌افزار MS Word استفاده می‌کنید، فایل را به‌صورت «Word ۹۷-۲۰۰۳ Document» ذخیره کنید. در فایل جدید متن را پاک‌کنید و متن مقاله خود را جایگزین کنید. برای حفظ یکپارچگی در مجموعه مقالات فصلنامه نظریه­های نوین اقتصادی محدودیت تعداد صفحات مقاله (حداکثر ۲۳ صفحه) قرار داده‌شده است. ما نمی‌توانیم مقاله‌ای شامل ۲۴ صفحه یا بیشتر قبول کنیم. شما باید تعداد صفحات مقاله خود را با کوتاه کردن توضیحات و جملات به ۲۳ یا کمتر برسانید و نباید اندازه قلم، ارتفاع سطرها، فواصل بندها و سایر ویژگی‌های قالب را تغییر دهید.
شناسایی عنوان‌ها Bold۱۲B Lotus )
(فونت متن مقاله ۱۲B Lotus ) عنوان‌ها، برای سازمان‌دهی مقاله و راهنمایی خواننده در مقاله ایجاد می‌شوند. دو نوع عنوان در این قالب وجود دارد: عنوان اصلی، عنوان متن.
عنوان‌های اصلی ازنظر موضوع به یکدیگر مربوط نیستند. مثال: «قدردانی» و «منابع» که باید با شیوه شماره دهی ویرایش شوند. از شیوه‌های «زیرنویس عکس» و «بالانویس جدول» به ترتیب برای شکل‌ها و جداول استفاده کنید. واژه «چکیده» شیوه‌ای ندارد و باید به‌صورت دستی ویرایش شود.
شکل‌ها و جدول‌ها Bold۱۲B Lotus )
(فونت متن مقاله ۱۲B Lotus )
۱) موقعیت شکل‌ها و جدول‌ها: شکل‌ها و جدول‌ها را در ابتدا یا انتهای ستون قرار دهید. شکل‌های بزرگ ممکن است فضای ستون مقاله را اشغال کنند. زیرنویس عکس باید زیر عکس باشد و بالانویس جدول باید بالای جدول باشد. عکس‌ها و جدول‌ها را پس‌ازاینکه در متن به آن‌ها اشاره شد، نمایش دهید. در داخل جملات با عبارات «شکل ۱» و «جدول ۱» ارجاع دهی کنید.
۲) برای متن داخل شکل و جدول: از قلم B Lotus اندازه  ۹ استفاده کنید.

منابع: (فونت کلمه منابع) ( Bold۱۴B Lotus )(فونت متن منابع ۱۰B Lotus )
 • این قالب فهرست منابع را با بولت دایره مشکی از گزینه Bullets فهرست می‌کند.
 • زیرنویس‌های متن را در همان صفحه و با اعداد نمایش دهید. (نکته: زیرنویس هر صفحه از شماره ۱ شروع می­شود.) هرگز زیرنویس‌های متن را در انتهای آخرین صفحه مقاله قرار ندهید. زیرنویس هر متن در همان صفحه و با شماره ۱ نوشته شود.)
 • فقط در حالتی که تعداد نویسندگان مقاله ۶ یا بیشتر باشد مجاز هستید که از نام بردن همه آنان صرف‌نظر کنید و برای مثال «نام نویسنده اول و همکاران» را به کار ببرید. مقالاتی که ثبت‌شده اما هنوز چاپ‌نشده‌اند را حتماً با عنوان «چاپ‌نشده» مشخص کنید. مقالاتی که برای چاپ پذیرفته‌شده اما هنوز چاپ‌نشده‌اند را با عنوان «در دست چاپ» مشخص کنید.
 • در عنوان مراجع غیرفارسی، فقط حرف اول واژه­ های غیر حروف ربطی را با حروف بزرگ و حروف ربطی و امثال آن را مانند and و the با حروف کوچک نوشته شود. (اسامی خاص استثنا هستند.)
 • مقالات ترجمه‌شده را ابتدا بانام مجله ترجمه‌شده و پس‌ازآن بانام مجله اصلی مشخص کنید.
 • بهتر است مراجع را به ترتیب ارجاع دهی در متن مقاله، درج کنید.
 • Bugarin, M.N.Sataka & Muinhos.M.K.foury & Silva, J.R.Costa& Silva Aroujo.M.Gloria.(۲۰۰۵).”The Effect of Adverse Oil Price Shocks On Monetary Policy And Output Using a Dynamic Small Open Economy General Equilibrium Model With Staggered Price For Brazil, Central Bank of Chile, Working Papers N. ۳۴۸.
 • Dib, Ali, (۲۰۰۱). “an Estimated Canadian DSGE Model with Nominal and Real Rigidities”, Bank of Canada, Working Paper ۲۰۰۱-۲۶
 • Galí, Jordi, Mark Gertler, and J. D. López-Salido, (۲۰۰۵b). Markups, Gaps, and the Welfare Costs Business Fluctuations., Draft Version from May ۲۰۰۵of
 • Gilchrist and Leahy (۲۰۰۲). "Monetary Policy and Asset Prices", Journal of Monetary Economics ۴۹, ۷۵-۹۷.

 
 
نمونه چکیده انگلیسی
چکیده انگلیسی در آخرین صفحه مقاله و بعد از منابع، به‌صورت زیر آورده شود:
 • (فونت عنوان چکیده): ( Bold۱۲Times New Roman)
 • (فونت نام نویسندگان): (۱۲ Times New Roman)
 • (فونت کلمه Abstract ): ( Bold۱۲Times New Roman)
 • (فونت متن چکیده انگلیسی، واژگان کلیدی و طبقه ­بندی JEL):  (۱۰Times New Roman)
 • (فونت عنوان واژگان کلیدی و طبقه­ بندی JEL):  (Bold ۱۰Times New Roman)
 • (فونت پاورقی چکیده انگلیسی):  (۱۰Times New Roman)
The Consequence of National Currency Redenomination: Would Dropping Zeroes From Domestic Currency Result in Inflation?
 
Mohammad Noferesti[۴], Zahra Norouzi[۵]
 
 
Abstract:
It is due to considerable devaluation  of  Rial in recent years that special attention is given to the redenomination of national currency. Although the devaluation is to such an extent that redenomination is unavoidable, yet mainly due to apprehension about the possible incidence of inflation, there is a hesitation and procrastination about it.
This article examines the currency redenomination policy from the view point of  its possible inflationary impact. In doing so, the focus is placed on the money supply, after such a policy is implemented. If  redenomination  together with issuing larger denominated bank notes increase the money demand for currency,  money multiplies will be reduced and hence the money supply. In order to investigate such a consequence, a theoretically based demand function for currency is specified and estimated by using Cointegration method and time-series annual data for the period ۱۳۳۸-۱۳۹۱.
Estimation result indicate that the issuance of larger denominated bank notes and coins will increase the amount of notes and coins demand by the public. This will increase the ratio of  bank notes to bank deposits and hence will reduce  the money multiplier which is of  an deflationary nature.
In order to asses the inflationary aspect of redenomination polices in countries that carried out such a policy, a model based on quantity theory of money is derived and  estimate for some of the countries that the needed data were available . The results indicate that currency redenomination  not only didn&#۳۹;t bring about inflation, but in some countries resulted in the reduction of the rate of inflation.
 
Key Words: Dropping Zeroes from Rial, Revaluation of National Currency, Redenomination, Inflation, Co-Integration.       
JEL Classification: E۴۱, E۴۲, E۵۱, E۵۲.
 
 
[۱]. دکتری مدیریت دولتی، استادیار، عضو هیئت‌علمی دانشگاه رجاء، (نویسنده مسئول)، ایمیل. (۹B Lotus)
[۲]. دانشجوی دکتری اقتصاد، مربی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه رجاء، ایمیل. (۹B Lotus)
.[۳] کارشناس ارشد برنامه‌­ریزی سیستم­‌های اقتصادی، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران مرکز، ایمیل. (۹B Lotus)
[۴]. Ph.D in Economics, Associate Professor of Quantitative Economics, Faculty Member of Shahid Beheshti University, (Corresponding Author), M-noferestisbu.ac.ir.
[۵]. M.A in Economics, Shahid Beheshti University, Za.noroozigmail.com.  

 

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 282 بار   |   دفعات چاپ: 59 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
فصلنامه نظریه های اقتصاد مالی فصلنامه نظریه های اقتصاد مالی
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 43 queries by YEKTAWEB 4162